Maśc dereszowata charakteryzuje się wymieszaniem włosów białych i maścistych w proporcji 1:1, przy czym głowa, szyja i kończyny mają przewagę włosów maścistych,a tułów- białych. Występuje od urodzenia.
Jak wszystkim doskonale wiadomo konie mają różnego rodzaju umaszczenia. Jedną z najbardziej znanych maści końskich jest maśc kasztanowata- charakteryzuje się ona żółtaworuda lub rudobrązową sierścią oraz jaśniejszym lub tego samego koloru ogonem i grzywą.
Kolejną dośc znaną, pospolita i często spotykaną jest maśc gniada. Ta z kolei odznacza się sierścią brązową od jasnej do brunatnej, prawie czarnej. Koń maści gniadej posiada czarną grzywę i ogon oraz czarne, dolne odcinki kończyn.
Charakterystycznymi cechami tego umaszczenia jest żółtawa barwa sierści z jasnymi kończynami, jaśniejsza grzywa i ogon. Są to konie maści izabelowatej.
Konie maści bułanej są rzadko spotykane. Mają one żółtawą lub popielatoburawą barwę sierści z czarnymi kończynami. W grzywie i ogonie znajduje się mieszanina włosów czarnych i maścistych.
Konie kare to konie całkowicie czarne.
Maśc srokata jest to umaszczenie złożone z plam białych i innej maści podstawowej. Najczęściej są to duże, nieregularnie rozmieszczone plamy, które mogą obejmowac ogon, grzywę i kopyta.
Maśc tarantowata- na białej lub częściowo białej sierści występuja niewielkie, owalne, ciemne, nieregularnie rozmieszczone maściste plamy.
Konie siwe. Umaszczenie to występuje jedynie wtedy, gdy jedno z rodziców było maści siwej. Zwierze siwieje z wiekiem, po urodzeniu ma którąś z maści podstawowych.Do czasu całkowitego osiwienia jego sierśc składa się z włosów białych i maścistych.
Maśc biała zwana jest też albino. Prawdziwy albinizm u koni nie występuje. Zwierzęta urodzone jako białe mają jasnobrązowe lub jasnoniebieskie oczy, różową, niepigmentowaną skórę i jasne kopyta. Czerwone oczy jak u prawdziwych albinosów nie występują.
poniedziałek, 8 marca 2010
sobota, 6 marca 2010
Sport i rekreacja
Sama do czynienia miałam głównie z końmi do jazdy rekreacyjnej i końmi sportowymi... Wiele z koni sportowych w późniejszych latach swojego życia, po ukończeniu kariery "championów" trafia do stadnin rekreacyjnych i szkółek jeździeckich. Oczywiście nie wszystkie z nich się do tego nadają. Koń do jazdy rekreacyjnej musi cechowac się głównie łagodnym usposobieniem, bowiem z usług takich stadnin korzystają osoby początkujące, bardzo często też dzieci.
Sama Gaja zdobywała niegdyś tytuły... Była wspaniałym skoczkiem... Nadal jest, teraz uczą się na niej skakac dzieci.
Samo przyuczenie konia do skoków wymaga duszo wysiłku, jednak Gaja poprostu to kocha...Jednak pamiętajcie, jeżeli chcielibyście podjąc próbę skoków-musicie się czuc pewnie w siodle i miec dobrze wypracowaną równowagę, by nie zakłócac naturalnego rytmu chodu końskiego.
Na zdjęciu widac właśnie Gaję, dosiada jej dziewczyna, która szczerze mówiąc bardzo dobrze radzi sobie podczas jazdy, oczywiście jak każdy ma jakieś niedociągniecia ale da się je zredukowac- trzeba tylko sumiennie cwiczyc i chciec poprawy.
Gaja
Gaja jest jednym z tych pięknych zwierzaków. Zacznę od tego, że moja przygoda z końmi zaczęła się już dośc dawno temu... Było to około 6 lat wstecz. Na samym początku "mojej wędrówki" znalazła się między innymi właśnie Gaja. Wspaniały konik... Jest to Szlachetna Półkrew (tzw.SP)... Może nie jestem specjalistką (jeszcze), ale uważam, że przez te wszystkie lata zdążyłam choc w pewnym stopniu poznac końską naturę... Swoją wiedzę chciałabym przekazac innym, więc jeśli macie czas to gorąco zapraszam do czytania moich notatek... Może i Wy znajdziecie coś, co Was zainteresuje. Pozdrawiam
Subskrybuj:
Posty (Atom)